Oprogramowanie zmniejsza zużycie paliwa

Trochę dodatkowego kodu w komputerze pokładowym samochodu w połączeniu z jednym dodatkowym przewodem pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa. Przekonali się o tym Holenderscy naukowcy we współpracy z firmą Ford.

John Kessels z Uniwersytetu Technologicznego w Eindhoven postanowił stworzyć oprogramowanie, które potrafi dynamicznie włączać i wyłączać prądnicę auta ładującą akumulator. Pozwala to na zoptymalizowanie pracy silnika i zmniejszenie zużycia paliwa o niecałe 3%.

Program stworzony przez Kesselsa nie jest zastrzeżony dla Forda i mógłby zostać użyty w większości współczesnych aut. Pozornie oszczędności są niewielkie, ale gdyby taki system znalazł się w każdym samochodzie, to w skali kontynentu lub świata emisja spalin widocznie by sie zmniejszyła.

Kessels mówi, że możliwe byłyby większe oszczędności, gdyby oprogramowanie sterowało nie tylko prądnicą ale i silnikiem. Aby to jednak osiągnąć konieczne byłoby dokonanie zmian konstrukcyjnych w silnikach. Zużycie paliwa mogłoby się wtedy zmniejszyć o 6%.

Komisja Europejska cały czas przygotowuje się do wprowadzenia rozwiązań prawnych, które miałyby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Zdaniem producentów aut te regulacje mogą przyczynić się do spadku sprzedaży nowych samochodów i spadku zatrudnienia w sektorze motoryzacyjnym. Można się spodziewać, że każde rozwiązanie mogące obniżyć zużycie paliwa będzie teraz brane przez producentów pod uwagę.

Comments are closed.