Sun udostępni konwerter MS Office – ODF

Firma Sun Microsystems ogłosiła, że udostępni wtyczkę dla MS Offcie 2003, która pozwoli na konwersje pomiędzy dokumentami utworzonymi w pakiecie MS Office 2003 a formatem ODF. Oprogramowanie to może pozwolić m. in. osobom niepełnosprawnym na korzystanie z dokumentów ODF.

Oprogramowanie o nazwie StarOffice 8 Conversion Technology ma być dostępne na stronie projektu OpenOffice.org już w połowie lutego. Początkowo konwersja będzie możliwa tylko pomiędzy formatami .doc i .odt, ale być może już w kwietniu zostanie dodana możliwość konwersji arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji.

Sun bierze pod uwagę również wsparcie starszych formatów zapisu MS Office.

Jak mówi Simon Phipps z firmy Sun, ten konwerter może mieć znaczenie dla upowszechnienia formatu ODF, gdyż część dostępnych na rynku aplikacji i urządzeń dla osób niepełnosprawnych współpracuje tylko z MS Office 2003 (lub starszymi). Użytkownicy tych programów i aplikacji nie mogą właściwie korzystać z innego oprogramowania, ale dzięki wtyczce Sun będą mogli korzystać z możliwości jakie daje format ODF.

Przypomnijmy, że w sierpniu administracja stanu Massachusetts zdecydowała, że skorzysta ze standardu ODF, ale nie będzie migrowała na OpenOffice właśnie z powodu protestów osób niepełnosprawnych. Ostatecznie zadecydowano sie na pozostanie przy MS Office ze specjalna wtyczką umożliwiającą odczytywanie i tworzenie dokumentów ODF.

Jak widać firma Sun sama postanowiła zadbać o to, aby taka wtyczka była dostępna. Przedstawiciele firmy podają, że administracja stanu Massachusetts już korzysta z tego konwertera, aby zgodnie z założeniami rozpocząć migrację na standard ODF już na początku 2007 roku.

W zeszłym tygodniu Microsoft udostępnił własną wtyczkę umożliwiającą konwersję pomiędzy formatami ODF i OOXML. Wtyczka ta ma również umożliwiać konwersję na ODF starszym wersjom Office, ale wygląda na to, że jej rozwój będzie nieco wolniejszy. Możliwość konwersji arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji ma zostać w niej dodana dopiero pod koniec bieżącego roku. Poza tym wtyczka od Sun skupia się właśnie na konwersji pomiędzy starszymi formatami, a nie na konwersji pomiędzy nowym formatem OOXML a ODF.

Comments are closed.