Milion pingwinów czyli wiki-powieść

Brytyjskie wydawnictwo Penguin postanowiło sprawdzić, czy grupa ludzi, którzy spotkali się w sieci z zamiarem napisania powieści, będzie w stanie zbiorowo tego dokonać. Okaże się to niebawem, bo już ruszył projekt, który ma na celu zbiorowe stworzenie dzieła o tytule „A Million Penguins”.

Projekt „A Million Penguins” korzysta z popularnego oprogramowania Wiki, podobnie jak Wikipedia (Wolna Encyklopedia Internetowa). Jeśli ktoś chce poczytać co do tej pory napisano, lub osobiście wziąć udział w projekcie, może to zrobić odwiedzając adres www.amillionpenguins.com.

Jeremy Ettinghausen, przedstawiciel wydawnictwa Penguin, mówi że projekt jest przede wszystkim eksperymentem. Jak na razie wydawnictwo nie ma w planach publikowania powieści, ale oczywiście nie jest to wykluczone. Sam Ettinghausen mówi, że cieszyłby się gdyby do tego doszło.

Przedstawiciele wydawnictwa zaznaczają, że nie jest to poszukiwanie talentów. Chcieliby aby w powieści było miejsce zarówno na humor, jak i na poruszanie poważnych tematów. Generalnie liczą na to, ze różnorodne podejścia wielu autorów stworzą powieść całkowicie nowego rodzaju. Chcą też, aby istniejące w społeczności open source modele współpracy, które zdały egzamin w tworzeniu oprogramowania, mogły zaistnieć na polu sztuki.

Powieśc ma jak na razie zalążki siedmiu rozdziałów. Pojawiają sie pierwsi bohaterowie – pełen zmartwień Carlo oraz morderca-uwodziciel Tom Morouse, znany także jako „Tango truciciel”.

Wiadomo, że tworzenie powieści potrwa przynajmniej 6 tygodni.

Na stronie projektu znajdują się wskazówki techniczne i etyczne dla ewentualnych autorów. Przede wszystkim twórcy projektu nawołują do wyłącznie konstruktywnego krytykowania.

Warto zauważyć, że w ramach projektu wiki udało się już stworzyć obszerny artykuł prasowy pt. Veni, Vidi, Wiki. Został on opublikowany w serwisie Wired News i był poświęcony historii stron Wiki.

Comments are closed.