Podejrzane oprogramowanie w atrakcyjnej cenie

Pirackie oprogramowanie można nie tylko zdobyć w sieci p2p, ale również zakupić w legalnie zarejestrowanych sklepach internetowych. Policja wyśledziła niedawno w Sieci podejrzanie tanią ofertę jednego z takich sklepów i dokonała kontrolowanego zakupu.

Oprogramowanie zakupione przez policję w sklepie internetowym, który prowadził zalegalizowaną sprzedaż, na pierwszy rzut oka nie nosiło śladów kopiowania, dlatego też funkcjonariusze poddali zakupione płyty specjalistycznym analizom. Ekspertyza wykazała, że prawdopodobnie zostały one nielegalnie „wytłoczone” za granicą.

Sposób produkcji praktycznie uniemożliwiał ekspertom policji właściwą ocenę legalności tych płyt. Dopiero specjalistyczna analiza, wykonana przez firmy zajmujące się ochroną oryginalnych produktów, pozwoliła na stwierdzenie różnic pomiędzy oryginalnym produktem a jego podróbką (m.in. sfałszowany numer IFPI).

Tak wyprodukowane płyty zostały następnie sprowadzone do Polski oraz były sprzedawane online przez obserwowaną firmę. Co ciekawe, jej właściciele – dwaj bracia w wieku 33 i 20 lat – sprzedawali nie tylko pirackie płyty z programami, ale także oprogramowanie, które zwykle dołączane jest bezpłatnie do zakupionego oryginalnego sprzętu, na przykład komputera czy skanera.

Po uzyskaniu pewności, co do nielegalnego pochodzenia płyt oferowanych w sklepie policja odwiedziła osoby związane z prowadzeniem sklepu internetowego i zabezpieczyła u nich prawie tysiąc płyt z nielegalnym oprogramowaniem, komputery oraz dokumentację księgową.

Podejrzanym przedstawione zostaną zarzuty z art. 118 pkt.2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz 286 kodeksu karnego za co grozi kara pozbawienia wolności do lat ośmiu – donosi policja.

Comments are closed.