Warner Bros chciał zakazać pożyczania płyt DVD

Na okładkach nośników DVD z filmami dystrybuowanymi przez Warner Bros Poland (WBP) zamieszczane są informacje sugerujące bezwzględny zakaz pożyczania oraz kopiowania utworu bez zgody właściciela praw autorskich!

Dzięki interwencji UOKiK firma ta ma zaprzestać od lutego takich praktyk i podawać rzetelne informacje, zgodne z polskim prawem. Postępowanie przeciwko Warner Bros Poland zostało wszczęte we wrześniu ubiegłego roku. Wątpliwości Urzędu wzbudziły informacje zamieszczane na okładkach nośników sugerujące bezwzględny zakaz pożyczania oraz kopiowania utworu bez zgody właściciela praw autorskich.

Tymczasem zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych konsumenci mogą bez zezwolenia twórcy, dystrybutora filmu lub innego uprawnionego podmiotu nieodpłatnie korzystać z rozpowszechnionych utworów na własny użytek osobisty. Możliwe jest zatem przykładowo skopiowanie płyty dla znajomego, czy zrobienie zapasowej kopii do domowego archiwum. Inne formy korzystania z utworu wymagają zgody właściciela praw autorskich – informuje UOKiK.

Zdaniem Prezesa UOKiK informacje umieszczane dotychczas na okładkach płyt dystrtybuowanych przez WBP mogły sugerować konsumentom, że uzyskanie zgody konieczne jest w każdym przypadku.

Podczas postępowania spółka zobowiązała się do zmiany napisów i poinformowania o tym klientów. Rzetelne informacje o prawach konsumentów mają znaleźć się na okładkach płyt wprowadzanych przez WBP do obrotu od lutego br.

Obecnie UOKiK prowadzi podobne postępowanie przeciwko Vision Film – poinformowali przedstawiciele urzędu.

Comments are closed.