Piracka Vista za 8 dolarów

W Iranie podobno da się już kupić piracką wersję Windows Vista po niezwykle korzystnej cenie. Co ciekawe, nie jest to jedyny sposób na nie całkiem legalną i tańszą wersje systemu. W ostatnich dniach okazało się również, że możliwe jest dokonanie instalacji systemu z tańszej płyty, która służy do aktualizacji Windowsa XP.

Doniesienia dotyczące pierwszych pirackich wersji Windows Vista podał irański serwis Taliya News. Czytamy w nim, iż pomimo wszystkich zabezpieczeń irańskim crackerom udało się przygotować w pełni funkcjonalną, piracką wersję systemu. Piraci nie wycenili Visty zbyt wysoko. Za najbardziej zaawansowaną edycję Ultimate liczą sobie 8 USD (cena rynkowa to 650 USD).

Jak podaje Taliya News, piraci oferują Vistę wraz z kluczem, który pozwoli na pozytywna weryfikację legalności systemu. Oznacza to, że użytkownicy pirackich wersji będą mieli dostęp do dodatków i aktualizacji zarezerwowanych dla użytkowników legalnych. Sam Microsoft ocenił wartość tych dodatków na kilkaset dolarów.

Jest jeszcze jeden nie do końca legalny sposób na tańszą Vistę. Jak wiadomo nowy system Microsoftu jest dostępny jako nowe kopie systemu i w postaci tańszego o ok. 35% zestawu do uaktualnienia Windows XP.

W zeszłym tygodniu serwis VNUnet poinformował o tym, iż istnieje sposób na zainstalowanie nowej kopii systemu przy użyciu płyty do aktualizacji. Jest to możliwe, gdyż instalacja z nośnika w wersją upgrade w rzeczywistości przypomina zwykłą instalacje i stary system jest właściwie usuwany z twardego dysku. Szczegóły na ten temat znajdziemy na blogu Paula Thurrota.

Co ciekawe, rzecznik Microsoft powiedział serwisowi VNUnet, że jego firma nie ma zamiaru podejmować kroków w celu ukrócenia tego procederu. Stwierdził tylko, że ludzie bez legalnej kopii systemu Windows XP naruszają warunki licencji. Ponieważ instalacja z nośnika do aktualizacji jest czasochłonna, przedstawiciele Microsoft wierzą, iż nie wiele osób będzie próbowało zaoszczędzić pieniądze w ten sposób.

Comments are closed.