Netscape 9 – była „pierwsza dama internetu” znów powróci

Dominująca niegdyś przeglądarka Netscape zrobi kolejne podejście do odzyskania choć części udziałów w rynku. Netscape wersji 9, której wydanie ogłoszono na oficjalnym blogu Netscape, skorzysta z elementów Firefoxa i zostanie przygotowana przez grupę programistów uformowaną przez AOL, a nie przez zewnętrzną firmę jak miało to miejsce przy wersji poprzedniej.

Już dostępna obecnie wersja przeglądarki – Netscape 8 – miała być tą wersją, która pozwoli produktowi AOL na odzyskanie rynku. Cechą, która miała wyróżnić wersję 8 było korzystanie z dwóch silników, IE oraz Gecko. Pomysł wydawał się dobry, ale Internauci widać wcale nie chcieli podobnych hybryd.

Netscape 9 prezentuje nieco inne podejście do rynku. Po pierwsze wersja ta ma być dostępna w wersjach dla systemów Windows, Linux oraz Mac OS X (wersja 8 była dostępna tylko dla Windows). Ponadto nowa Netscape nie będzie kontynuowała tradycji zaczerpniętych z Mozilli i pojawi się bez klienta poczty i edytora stron WWW.

Przeglądarka będzie obsługiwać kanały RSS i zostanie zintegrowana z witryną Netscape.com, która przekształciła się w serwis społecznościowy oferujący funkcjonalności podobne jak Digg.com.

Innym elementem istotnym z punktu społeczności internetowej będzie wtyczka Netscape Friends’ Activity Sidebar, czyli narzędzie pozwalające śledzić artykuły przeglądane i komentowane przez znajomych. Inna wtyczką, która z pewnością znajdzie się w odnowionym Netscape będzie Netscape Sitemail Notifier.

Oczywiście nie zabraknie też mniejszych zmian jak np. zmiany w wyglądzie programu.

Z wypowiedzi przedstawicieli AOL można wnioskować, że nowa przeglądarka ma się rozwijać właśnie jako aplikacja uzupełniająca serwis społecznościowy. Za jakiś czas przekonamy się, czy taka strategia pozwoli na pozyskanie przychylności użytkowników.

Starsi Internauci pamiętają, iż niegdyś to przeglądarka Netscape dominowała w internecie. Swoją pozycję straciła na rzecz aplikacji Microsoftu – Internet Explorer, która w pewnym momencie kontrolowała prawie cały rynek przeglądarek.

W ostatnim czasie da się zaobserwować zwiększoną migrację Internautów w stronę Firefoksa i innych przeglądarek alternatywnych. Coraz większa liczba użytkowników zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że uruchamianie IE nie jest „wchodzeniem w internet”, ale korzystaniem z jednego z produktów umożliwiających surfowanie po Sieci. Być może w tych warunkach Netscape będzie mogła znowu zaistnieć w statystykach najpopularniejszych przeglądarek.

Comments are closed.