Novell nie będzie mógł sprzedawać Linuksa?

Free Software Foundation (FSF) nie ustaje w dociekaniu, czy zawarte w zeszłym roku porozumienie Novell-Microsft nie jest naruszeniem warunków licencji GPL. Jak podaje agencja Reuters, istnieje prawdopodobieństwo, że FSF postara się zabronić Novellowi sprzedawania swojego systemu, który zawiera kod stworzony przez społeczność wolnego oprogramowania.

Eben Moglen, prawnik FSF, powiedział wczoraj, że ludzie związani z wolnym oprogramowaniem mają wiele podstaw aby wierzyć, że umowa Microsftu z Novelem jest początkiem do agresywnej kampanii przeciwko wolnemu oprogramowaniu, w której zostaną wykorzystane patenty. Dlatego konieczne jest – zdaniem prawnika – zmuszenie Novella do wycofania się z porozumienia.

Dokładne stanowisko FSF w tej sprawie musi być jeszcze zaaprobowane przez rade organizacji. Moglen mówi, że poznamy je w ciągu dwóch tygodni. Ewentualny zakaz korzystania z dokonań społeczności open source miałby zacząć obowiązywać od marca i dotyczyłby tych wersji systemu od Novela, które zostały wymienione w porozumieniu.

Przedstawiciele Novella nie udzielili komentarzy, z których jasno wynikałoby co firma zrobi z takim problemem. Zdaniem analityków przedsiębiorstwo znalazłoby się w poważnych tarapatach, bo chcąc nadal funkcjonować na rynku musiałoby sporo wydać na badania i rozwój.

Cena akcji Novella już spadła. Zdaniem analityków będzie spadać aż do czasu ogłoszenia stanowiska FSF. Powody takiego stanu rzeczy są oczywiste – żaden inwestor nie lubi niepewności.

Porozumienie niezgodne z duchem GPL

Przedstawiciele Novella cały czas zapewniają, że umowa z Microsftem miała służyć wyłącznie rozszerzeniu interoperacyjności produktów otwartych i zastrzeżonych. Poważne wątpliwości budzą jednak te zapisy w porozumieniu, które dotyczą odpowiedzialności za patenty. Microsft zobowiązał się do odstąpienia od wszelkich roszczeń patentowych w przypadku Novella i jego klientów, ale co z innymi sprzedawcami i twórcami open source?

Wielu deweloperów związanych z open source uważa, że Microsft będzie chciał rozbić ruch wolnego oprogramowania poprzez przeciwstawienie jednego dystrybutora Linuksa innym, którzy będą przedstawiani jako złodzieje własności intelektualnej.

Kevin Carmony, CEO firmy Linspire uważa, że Novell może stać się nieświadomą ofiarą Microsoftu. Jeśli społeczność open source będzie atakowana pozwami patentowymi przez Microsoft, to nikt już nie będzie widział w tej społeczności miejsca dla Novella.

Nie da się też ukryć, że społeczność open source najzwyczajniej Microsoftowi nie ufa, a wielu mówi po prostu, że Novell dał się kupić. Inni stwierdzają, że nawet jeśli porozumienie jest zgodne z literą licencji GPL, to jest dalekie od jej ducha.

Comments are closed.