Jest już wsparcie dla ODF w MS Office

Firma Microsft poinformowała, że deweloperzy pracujący nad programem umożliwiającym konwersję pomiędzy formatami ODF i OOXML udostępnili już wersje 1.0 tego narzędzia.

Open XML Translator jest jak na razie dostępny w repozytorium sourceforge.net na warunkach licencji BSD. Microsoft niebawem umieści go również na swoich stronach.

Zgodnie z tym co zapowiadano wcześniej, dodatek może być instalowany nie tylko w Office 2007, ale także w Office 2003 oraz Office XP, tak więc również użytkownicy starszych wersji pakietu Microsoftu będą mogli tworzyć dokumenty ODF.

Twórcy translatora, którzy byli sponsorowani przez Microsoft będą teraz pracować nad kolejnymi konwerterami mogącymi „tłumaczyć” na otwarty format arkusze kalkulacyjne oraz prezentacje. Wtyczki z takimi możliwościami powinny być dostępne pod koniec bieżącego roku.

Narzędzie jest tworzone przy współpracy z francusko-polską firmą Clever Age i kilkoma niezależnymi dostawcami oprogramowania takimi, jak indyjski Aztecsoft i niemiecka Dialogika.

W ostatnim czasie dużo mówi się o standardach dokumentacji. Zdecydowanie pierwszym i nie budzącym zastrzeżeń był standard ODF. Kiedy Microsoft zobaczył, że kontrola nad formatem dokumentacji może mu się wymknąć z rąk, postanowił poddać procesowi standaryzacji swój własny format – OOXML. Stowarzyszenie ECMA International już uznało ten format za standard.

Do standaryzacji swojego formatu dokumentów dąży obecnie również firma Adobe, której format PDF stał się już de facto standardem. Firma Microsoft nie wyklucza, że będzie próbowała ustanowić standardem konkurencyjny dla PDF format XPS.

Zdania na temat poczynań Microsoftu są podzielone. Wielu komentatorów uważa, że wystarczy jeden standard. Inni mówią, że istnienie różnych alternatyw zawsze jest wskazane.

Comments are closed.