Strefa 039 we FreecoNet

Firma FreecoNet poinformowała, że od początku lutego br. jej użytkownicy będą mogli otrzymać numer ze strefy numeracyjnej 039, z którego opłaty za połączenia są liczone jak za rozmowę lokalną.

Strefa numeracyjna 039 została stworzona z inicjatywy Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) z myślą o operatorach VoIP. Połączenia na i z numerów zaczynających się od 039 miały być zawsze traktowane jak rozmowa lokalna. Połączenia 039 działały jedynie pomiędzy abonentami tego samego operatora, bo TP SA nie przepuszczała przez swoją sieć połączeń międzyoperatorskich do strefy 039.

Od 15 lutego będzie się to musiało zmienić, bo właśnie wtedy mija termin wyznaczony decyzją Prezesa UKE z 22 grudnia 2006 roku, o otworzeniu dostępu do numeracji 039 w sieciach MediaTel SA i TP SA. Oznacza to możliwość wykonywania połączeń na wymieniony numer kierunkowy z dowolnego miejsca w Polsce w cenie rozmów lokalnych.

Użytkownicy FreecoNet będą mogli otrzymać numer 039 od polskich operatorów, którzy od lutego spotkają się na TelArenie – nowym module FreecoNet. TelArena ma zapewnić taką konkurencję na rynku telekomunikacyjnym, gdzie o każde połączenie będą walczyli najlepsi operatorzy. Połączenie zawsze będzie realizował najtańszy operator.

Krzysztof Malicki, Prezes Zarządu Datera Sp. z o.o., obawia się jedynie tego, że TP nie wypełni postanowień UKE na czas.

Comments are closed.