Microsoft zmieni Vistę dla Europy

Firma z Redmond nie chce kolejnych procesów antymonopolowych i zapowiedziała wczoraj, że system Windows Vista zostanie jeszcze zmodyfikowany, aby urzędnicy z Brukseli nie mieli do niego zastrzeżeń. Co ciekawe, wśród propozycji Microsoftu pojawia się zapowiedź nowego, międzynarodowego standardu dokumentacji.

W oświadczeniu wystosowywanym przez Microsoft firma zobowiązała się do dokonania pewnej liczby zmian w systemie. Zmiany te mają dotyczyć trzech elementów systemu: bezpieczeństwa, wyszukiwania internetowego oraz formatu dokumentów XPS.

Producenci zabezpieczeń mają wątpliwości wobec dwóch narzędzi zabezpieczeń Windows Vista. Pierwszym z nich jest Windows Security Center (WSC), które daje dostęp z jednego miejsca do ustawień dotyczących bezpieczeństwa różnych elementów systemu. Drugim jest technologia PatchGuard, która uniemożliwia dostęp do jądra Windows Vista w wersji 64-bit.

Microsoft zobowiązał się do udostępnienia takich API, które pozwolą firmom trzecim na tworzenie programów mogących należycie współpracować z WSC i uzyskać wystarczający dostęp do jądra systemu. Mają się one pojawić wraz z pierwszym service-packiem, czyli jeszcze w tym roku.

Jeśli chodzi o wyszukiwanie, to firma z Redmond chce zmienić domyślne ustawienia wyszukiwania w Windows Vista oraz IE7. Jak mówią przedstawiciele Microsoft – da to pewność, że klienci świadomie wybierają wyszukiwarkę internetową.

Zdecydowanie najciekawsza jest reakcja Microsoftu na zastrzeżenia Komisji Europejskiej dotyczące formatu XPS, będącego konkurentem dla PDF. Firma z Redmond, aby wyeliminować te wątpliwości, ma zamiar uczynić XPS międzynarodowym standardem i udostępnić go na mniej restrykcyjnych warunkach. W toku standaryzacji formatu XPS Microsoft będzie współpracował z Ecma International.

Na koniec należy dodać, że europejscy klienci będą mogli kupić Windows Vista w wersji „N”, czyli bez odtwarzacza mediów. Wątpliwe jest jednak to, aby ta wersja dobrze się sprzedawała.

Comments are closed.