Jak walczyć ze spamem w nowym roku

Firma McAfee sugeruje, by nasze noworoczne postanowienia dotyczyły także zwyczajów korzystania z internetu. Dzięki dobrym nawykom, możemy przykładowo ograniczyć ilość spamu trafiającą do naszych skrzynek poczty elektronicznej.

Trudno nie zgodzić się z twierdzeniem Roberta Żelazo z polskiego oddziału McAffe, że „większość spamu jest rozpoznawalna nawet bez otwierania korespondencji”. Jest to oczywiście prawdziwa teza, o ile odniesiemy ją do internautów dosyć często korzystających z poczty elektronicznej, którzy mają już pewne doświadczenie ze spamem.

Początkujący użytkownicy internetu w wielu przypadkach mogą mieć jednak problemy z poprawną identyfikacją niechcianej korespondencji. Dlatego też nigdy za wiele porad umożliwiających nie tylko rozpoznanie, ale przede wszystkim profilaktyczne zapobieżenie trafianiu na nasze skrzynki niechcianych wiadomości e-mail.

Kiedy mamy do czynienia ze spamem?

Robert Żelazo twierdzi, że zawsze wtedy, gdy wiadomość pochodzi od nieznanego nadawcy i zawiera treść, której się nie spodziewamy – na przykład ofertę łatwego uzyskania stopnia naukowego, możliwości zakupu leków bez recepty lub możliwości przystąpienia do programu, dzięki któremu można szybko się wzbogacić.

Poniżej prezentujemy rady, jakich udzielają specjaliści z McAfee:

Nigdy nie odpowiadaj na spam. Jeśli wyślesz choćby prośbę o usunięcie twojego adresu z listy mailingowej, potwierdzisz, że twój adres jest właściwy i spam został skutecznie dostarczony. Lista potwierdzonych adresów e-mail stanowi dla spamerów dużo większą wartość i bardzo często jest przedmiotem handlu na czarnym rynku.

Nie klikaj także w żadne linki w wiadomościach spamerów. Często zawierają one kod identyfikujący e-mail odbiorcy, informujący o tym, że trafili na poprawny adres.

Jeśli decydujesz się zrezygnować z subskrypcji trzymaj się zasady: jeżeli nie ty zdecydowałeś się na subskrypcję lub nie znasz osoby, bądź firmy od której pochodzi wiadomość, nie klikaj w link rezygnacji z prenumeraty. Jeżeli to zrobisz, możesz uruchomić lawinę e-maili z innych źródeł. Najlepszym wyjściem w tej sytuacji jest blokowanie e-maili w inny sposób. Jeżeli pomimo wszystko rezygnujesz z subskrypcji w e-mailu, zwróć uwagę czy link nie prowadzi do „nowej” strony WWW wykonanej przez phisherów.

Sprawdź, czy Twój adres e-mail figuruje w wyszukiwarkach internetowych. Jeśli okaże się, że jest on umieszczony na konkretnych stronach WWW lub listach dyskusyjnych, spróbuj jak najszybciej go stamtąd usunąć. To z pewnością pomoże zredukować liczbę niechcianej korespondencji.

Wyłącz ściąganie obrazków w wiadomościach e-mail lub w ogóle nie otwieraj wiadomości od spamerów. Często e-maile posiadają mechanizm powiadamiający spamerów o tym, czy i kiedy wiadomość została otwarta. Większość programów pocztowych nie pokazuje obrazków, aby zapobiegać takim sytuacjom.

Podczas wypełniania formularzy na stronach WWW, sprawdzaj politykę prywatności strony, aby być pewnym, że Twoje dane nie zostaną sprzedane lub przekazane innym firmom.

Nie odpowiadaj na korespondencję z prośbą o aktualizację i potwierdzenie szczegółów Twojego konta. Twój bank, firma wydająca kartę kredytową etc. już mają Twoje dane i nie muszą ich potwierdzać. Jeżeli Twoim zdaniem istnieje prawdopodobieństwo, że list jest autentyczną próbą kontaktu, możesz zawsze zadzwonić do firmy lub wpisać adres URL strony bezpośrednio do przeglądarki nie klikając w link zawarty w korespondencji. Nie używaj linków zawartych w e-mailach, ponieważ mogą prowadzić do stron phishingowych.

Jeżeli na Twój adres przychodzi dużo niechcianej poczty, powinieneś rozważyć zmianę adresu e-mail, a następnie powiadomić o tym wszystkie osoby na Twojej liście kontaktów. Jeśli Twój adres raz stał się celem ataku spamera, trudno będzie zredukować ilość niechcianej korespondencji.

Powinieneś posiadać dwa adresy e-mail. Pierwszy do kontaktów ze znajomymi, drugi do subskrypcji różnego rodzaju newsletterów, lub korzystania z forów internetowych. Im bardziej skomplikowany jest Twój adres e-mail tym mniejsze prawdopodobieństwo otrzymywania niechcianej korespondencji.

Komplementarnym sposobem obrony przed spamem jest oczywiście instalacja oprogramowania antyspamowego. W sieci jest dostępnych wiele tego typu aplikacji, także darmowych.

Comments are closed.