Oprogramowanie iPhone narusza licencję GPL

Marka iPhone znowu jest w centrum, a to dzięki firmie Linksys, która została oskarżona przez przedstawicieli projektu GPL Violations o naruszenie warunków licencji GPL. Cała sprawa wychodzi na światło dzienne zaledwie tydzień po tym, jak firma Cisco oskarżyła Apple o naruszenie znaku towarowego iPhone.

Firma Linksys (należąca do Cisco) wykorzystała system Linux w urządzeniu WIP300 iPhone, ale nie opublikowała całego kodu źródłowego oprogramowania urządzenia, naruszając tym samym postanowienia licencji GPL – uważa Armijn Hemel, członek dwuosobowej ekipy GPL Violations Project.

Przypomnijmy, że licencja GPL pozwala twórcom oprogramowania na swobodne wykorzystanie kodu źródłowego, nawet w celach komercyjnych. Należy jednak przy tym udostępnić swoje programy na tej samej licencji i podać listę zmian, jakich dokonało się w kodzie. To niewiele, a jednak nie wszyscy decydują się na takie zadośćuczynienie.

Armijn Hemel twierdzi, że Linksys nie opublikowało kodu wielu komponentów oprogramowania dla WIP300 iPhone. Ekspert przekonał się o tym pobierając oprogramowanie urządzenia i poddając je procesowi inżynierii wstecznej, wcześniej konsultując się z prawnikiem w kwestii legalności takiego czynu. Komponenty, które zostały wykorzystane niezgodnie z licencją to m. in. gdbserve i fwupg.

Cisco nie jest pierwszą firmą, która korzysta komercyjnie z otwartego kodu i nie chce spełniać warunków otwartej licencji. Takich przypadków było już dość sporo. Najgłośniejszy w ostatnim czasie był proces sądowy założony przez Heralda Velte przeciwko firmie D-Link, która złamała postanowienia GPL w przypadku oprogramowania dla urządzenia DSM-G600. Proces zakończył się uznaniem racji Heralda Velte i tym samym sąd w swoim orzeczeniu potwierdził prawne znaczenie licencji GPL.

Rzadko kiedy w podobnych sprawach dochodzi do procesów sądowych. Najczęściej firmy po upomnieniach ze strony GPL Violations Project decydują się na uzupełnienie dokumentacji. Nie wiadomo jak będzie w tym przypadku, bo przedstawiciele Cisco jeszcze nie skomentowali sprawy.

Comments are closed.