Sun: Nasz system jest tańszy niż Red Hat Linux!

Na swoich stronach firma Sun wyraźnie podkreśla, że wsparcie dla jej nowego systemu Solaris 10 11/06 jest o połowę tańsze niż w przypadku dystrybucji Linuksa dostarczanej przez firmę Red Hat. Obie firmy stosują podobne modele biznesowe, a teraz analitycy nie mają wątpliwości, że Sun chce podkreślić, iż bezpośrednio konkuruje z Red Hatem.

Roczne wsparcie dla systemu Solaris 10 ma teraz kosztować od 240 do 1180 USD dla serwerów x86, zależnie od tego czy klient wybierze ofertę „basic” czy „premium”. Analogiczne oferty Red Hata są droższe odpowiednio o 40% i 50%.

Trzeba przyznać, że liczba producentów wymierzających w Red Hata swoje działa bardzo się zwiększyła w czasie ostatnich czterech miesięcy. W październiku firma Oracle ogłosiła, że zaoferuje wsparcie techniczne dla posiadaczy Red Hat Linux po znacznie niższej cenie niż sam Red Hat. Nie bez znaczenia dla Red Hata było również porozumienie Microsoft-Novell.

Przedstawiciele Red Hata niechętnie komentują tę sytuację. CEO firmy, Matthew Szulik, powiedział jedynie serwisowi InfoWorld, że Red Hat nie nosi się z zamiarem opuszczania swoich cen tylko dlatego, że konkurencja oferuje wsparcie dużo taniej.

Najbardziej godną uwagi nowością w nowym Solarisie jest technologia wirtualizacji i partycjonowania o nazwie Logical Domains, która może być wykorzystana na serwerach z procesorami Sparc 11. Umożliwia ona uruchamianie przez klientów jednocześnie wielu systemów operacyjnych. Jeden serwer z technologią CoolThreads wspiera do 32 domen logicznych, a każda z domen może być uruchamiana jako niezależna instancja systemu operacyjnego.

Trzeba jednocześnie zaznaczyć, że rzecznik Sun – Bob Wientzen – nie chciał potwierdzić pogłosek o tym, że jego firma przymierza sie do udostępnienia systemu Solaris na warunkach licencji GNU GPL.

Comments are closed.