iPhone czyli iPod z telefonem i… coś więcej!

Tak jak wcześniej przewidywano, na konferencji Macworld Steve Jobs zaprezentował urządzenie będące połączeniem iPoda i telefonu komórkowego – iPhone.

Urządzenie pozwala na słuchanie muzyki, przeprowadzanie rozmów telefonicznych, wysyłanie sms-ów oraz na robienie zdjęć i przesyłanie ich na serwisy internetowe. Jest wyposażone w jeden przycisk i w dotykowy ekran, który jest automatycznie wyłączany przy zbliżeniu urządzenia do ucha.

iPhone obsługuje zarówno połączenia Wi-Fi, jak i połączenia z siecią komórkową. Potrafi samo przełączać się na sieć Wi-Fi, kiedy tylko ją wykryje. Oprogramowanie, w jakie wyposażono iPhone, to przeglądarka Safari, klient pocztowy, kalendarz, książka adresowa oraz charakterystyczne dla systemu Mac OS X „widgety”. Wszystko działa oczywiście pod kontrolą systemu od Apple.

W wersji 4 GB i z dwuletnia umową na świadczenie usług komórkowych urządzenie będzie kosztowało niecałe 500 USD. W wersji 8 GB, z taką samą umową, jego cena będzie o 100 USD wyższa.

Nazwa urządzenia – iPhone – choć wydaje się naturalna, to jednak bardzo zaskoczyła uczestników konferencji Macworld. Jak wiadomo „iPhone” to znak towarowy zarezerwowany przez Cisco Systems. Wiadomo, że firma Apple prowadziła na ten temat rozmowy z Cisco, ale nie jest do końca pewne, jakie skutki dla Apple będzie miało stosowanie tego znaku.

Przedstwiciele Apple nie boja się mówić, że wynaleźli telefon komórkowy po raz drugi. Ich zdanie podziela wielu komentatorów, ale nie wszyscy. Przedstawiciele Nokii twierdzą, że już w roku 2002 robili eksperymenty z urządzeniami łączącymi w sobie telefon, odtwarzacz i urządzenie do łączenia się z internetem.

iPhonowi z pewnością może jednak pomóc to, że w USA i w krajach Europy Zachodniej ogromną furorę zrobił jego protoplasta – iPod. Mając tak popularne urządzenie na rynku łatwiej będzie firmie Apple spopularyzować jego następce. Trzeba przy tym zaznaczyć, że konkurencja Apple była sceptycznie nastawiona do tego pomysłu i wróżyła mu niepowodzenie.

Comments are closed.