Sieć TP największym generatorem spamu

Sieć największego polskiego dostawcy internetu nie tylko przoduje w liczbie klientów. Od pewnego czasu zajmuje także pierwsze miejsce w rankingu dostawców sieci, z których pochodzi największa ilość spamu.

Wspomniany ranking prowadzony jest przez firmę Trend Micro. Ilość spamu obliczana jest na podstawie liczby zapytań pochodzących ze znanych źródeł spamu zidentyfikowanych przez firmę Trend Micro i jej klientów.

W ustalaniu rankingu wykorzystywana jest kombinacja różnych współczynników opartych na obserwacjach parametrów wpływających na poziom ruchu w Sieci, m.in. liczby połączeń w stosunku do liczby wiadomości spamerskich oraz innych danych pochodzących z serwerów klientów tej firmy.

Ranking największych spamerów aktualizowany jest co tydzień. Pojawiają się w nim dostawcy internetu, z których sieci wygenerowano najwięcej spamerskich wiadomości. Od co najmniej dwóch tygodni na prowadzeniu tego rankingu jest znana wszystkim polskim internautom – a teraz pewnie także i części zagranicznych zainteresowanych problemem spamu – sieć Telekomunikacji Polskiej.

Obok danego operatora pojawia się też, aktualizowana codziennie, liczba wygenerowanego spamu. Dziś z sieci TP wysłano według rankingu Trend Micro około 1,42 miliarda spamu! Drugie miejsce na tej niechlubnej liście należy do włoskiego operatora TELECOM ITALIA (1,37 mld), a trzecie do chińskiej firmy CHINANET-BACKBONE z „zaledwie” 605,8 mln wysłanego spamu.

Obok tej liczby znajdziemy jeszcze – monitorowaną przez Trend Micro – aktywność botnetów, czyli komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem, wykorzystywanych przez cyberprzestępców do różnych celów – głównie do wysyłania spamu, ale również do przeprowadzania różnego typu ataków. W tym przypadku w sieci Telekomunikacji Polskiej od ostatniego notowania nastąpił wzrost aktywności botnetów o 27,7%.

Warto przypomnieć, że Polska od kilku lat znajduje się także w czołówce dwunastu najbardziej spamogennych krajów według zestawień przygotowywanych przez firmę Sophos.

Comments are closed.