Wirtualni przestępcy coraz aktywniejsi

Konflikt pomiędzy cyberprzestępcami a branżą bezpieczeństwa IT, firmami i organami zajmującymi się egzekucją prawa to temat najnowszej analizy opublikowanej na łamach serwisu Kaspersky Lab.

Yury Mashevsky, analityk wirusów pracujący w Kaspersky Lab, w artykule „Wirtualny konflikt – kto będzie triumfował?” ukazuje pokrótce rozwój cyberprzestępczości na przestrzeni dwóch dekad – od charakteryzujących początkowy okres eksperymentów i chuligańskich wybryków nieletnich po obserwowany obecnie, niezwykle dochodowy „przemysł przestępczy”.

Autor prezentuje także różne sposoby wykorzystywane obecnie przez złośliwe programy w celu zwalczania produktów i technologii antywirusowych, takie jak usuwanie procesów zabezpieczających z pamięci i dysku twardego komputera oraz poszukiwanie przez cyberprzestępców nowych kanałów dystrybucji złośliwych programów.

Ponadto w artykule dokonano również analizy związków istniejących między cyberprzestępcami i rządem, w których ten ostatni – zdaniem Mashevsky’iego – częściej pada ofiarą cyberprzestępczości, niż odnosi sukcesy w jej zwalczaniu. Analityk Kaspersky Lab próbuje rozpoznać przyczyny tej sytuacji sytuacji oraz ocenić skuteczność działań podejmowanych przez agencje rządowe.

W końcowej części artykułu autor sugeruje, jakie działania powinny podejmować rządy oraz firmy, nie tylko z branży bezpieczeństwa komputerowego, aby zwiększyć skuteczność zwalczania cyberprzestępczości.

Comments are closed.