Peugeot Citroën wybiera Linuksa

Od wczoraj dużo mówi się o Windows Vista, ale alternatywny dla niego system Linux również miał swoje wielkie chwile. Koncern samochodowy PSA Peugeot Citroën zapowiedział, że na swoich komputerach zainstaluje właśnie Linuksa. Będzie to jedna z największych migracji na open source na terenie Europy.

PSA Peugeot Citroën podpisał wieloletni kontrakt z firmą Novell, na mocy którego na 20 tys. komputerów biurkowych pracujących dla koncernu zostanie zainstalowany system Suse Linux Enterprise Desktop (SLED). Otwarty system trafi też na serwery firmy, których liczba wynosi 2,5 tys.

Przedstawiciel działu IT PSA Peugeot Citroën powiedział, że w jego ocenie SLED jest systemem przyjaznym, z dobrym wsparciem technicznym. Nie bez znaczenia jest też fakt, że SLED da się dobrze wpasować w dotychczasową strukturę informatyczną firmy, w której jak na razie dominuje Windows.

Ron Hovespian, CEO firmy Novell, podkreślił że SLED jest systemem w pełni przygotowanym do zadań, jakie systemowi operacyjnemu stawia dzisiejszy biznes. System oferuje wiele tych funkcji, które znajdziemy w Windows Vista, jednak za znacznie niższą cenę. Już wcześniej Novell zapowiadał, że SLED będzie poważnym konkurentem dla Visty.

Analitycy zwracają uwagę na wielka skalę migracji i na jej termin. Następuje ona zaraz po wielkim starcie Windows Vista. Zdaniem Charlesa Kinga, analityka z firmy Pund-IT, jest to wyraźny sygnał mówiący o tym, że firmy będą szukać nowoczesnych rozwiązań alternatywnych dla Windows Vista unikając jednocześnie wydatków związanych z koniecznością zakupu nowego sprzętu.

King uważa też, że firmy coraz częściej będą zastanawiać się nad tym jakie funkcje oprogramowania są naprawdę potrzebne ich pracownikom i będą starały się płacić tylko za te potrzebne funkcje. Analityk stwierdził, że nikt nie będzie kupował dla firmy sportowego samochodu Ferrari, jeśli potrzebuje samochodu dostawczego.

Comments are closed.