Adobe dąży do standaryzacji PDF

Firma Adobe ogłosiła, że przygotowuje się do podjęcia kroków, które będą miały na celu ustanowienie formatu PDF w wersji 1.7 standardem ISO. Te wiadomości mogą cieszyć, choć trudno oprzeć się wrażeniu, że Adobe mógł to zrobić już wcześniej.

Pełna dokumentacja formatu PDF 1.7 zostanie przekazana organizacji AIIM, a ta z kolei zajmie się opracowaniem dokumentów, która zostaną przedstawione odpowiednim strukturom ISO. Trzeba dodać, że firma Adobe już od roku 2002 współpracowała z AIIM nad standardami bazującymi na formacie PDF, takimi jak PDF/Archive (PDF/A) oraz PDF/Exchange (PDF/X).

Sam format PDF, choć nie jest jeszcze uznany za międzynarodowy standard, to stał się nim de facto po opublikowaniu jego pełnej specyfikacji w roku 1993. Przeglądarki do dokumentów zapisanych w tym formacie są dostępne dla wszystkich popularnych platform systemowych. Istnieje też szereg programów dla różnych systemów operacyjnych, pozwalających na tworzenie dokumentów PDF.

Standaryzacja formatu od Adobe zapewni możliwość jego wspierania w produktach firm trzecich. Dzięki temu nie będzie ryzyka, że z czasem dane zarchiwizowane jako PDF staną się niemożliwe do odczytania z powodu braku odpowiedniego oprogramowania.

Na standaryzacji zyska także społeczność open source, która ma zamiar wykorzystać format Adobe jako standard przesyłania zadań wydruku w projektowanym podsystemie wydruku dla Linuksa. Po uznaniu przez ISO nie będzie już żadnych wątpliwości co do korzystania ze standardu PDF, który wydaje się dużo lepszy niż format Postscript.

Przedstawiciele Adobe mówią, że standaryzacja jest „kolejnym, logicznym krokiem” w rozwoju formatu PDF. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że krok ten wydawał się logiczny już dużo wcześniej, a teraz może nie przynieść oczekiwanego efektu. Wraz z premierą Windows Vista, użytkownicy otrzymali dostęp do konkurencyjnego formatu XPS stworzonego przez Microsoft. Istnieje ryzyko, że ten bardziej zastrzeżony format zdąży zdobyć udziały w rynku, zanim PDF stanie się standardem.

Comments are closed.