LinOS – recepta na bezpieczny internet

Surfowanie po internecie pod kontrolą Linuksa jest znacznie bezpieczniejsze, ale nie każdemu użytkownikowi Windows chce się poświęcać czas na instalowanie alternatywnego systemu. Z myślą o takich użytkownikach firma OpenOffice Polska przygotowała specjalną dystrybucję systemu Linux o nazwie LinOS.

LinOS dostępny jest w wersji LiveCD, co oznacza, że nie wymaga instalacji na dysku komputera. Wystarczy włożyć płytę do napędu, aby na nim pracować. Dzięki temu nie jest możliwa jego modyfikacja przez wirusy. Nie bez znaczenia jest też fakt, że po wyłączeniu komputera nie pozostają na nim żadne ślady, takie jak np. lista przeglądanych stron, ciasteczka czy zapamiętane loginy i hasła.

Systemy linuksowe na LiveCD to nie nowość, ale dla LinOSa charakterystyczne jest to, że przeznaczony jest on tylko do korzystania z internetu. Jego twórcy celowo pozbawili go funkcji mogących stanowić potencjalne zagrożenie.

Wśród narzędzi, jakie są dostępne w systemie (oprócz standardowych narzędzi takich jak przeglądarka) znalazły się kreatory do obsługi połączenia z internetem i siecią radiową. LinOS obsługuje połączenia z Neostradą, Net24, blue connect oraz realizowane przez kartę ethernet. Ponadto „widzi” on pamięci USB, co umożliwia pobieranie plików.

System jest dostępny bezpłatnie w polskiej wersji językowej na licencji GPL.

Comments are closed.